Knihy: William Styron - Sophiina volba

10. června 2009 v 21:10 | Nika* |  °knihy,filmy,kultura.°
Když jsem nedávno narazila na jednom blogu na knížku Sophiina volba, řekla jsem si, že bych si ji mohla přečíst. Zároveň jsem byla ráda, že se právě tato knížka ocitla i v mé povinné četbě.

Děj se může zdát poněkud složitý, zvláštně zamotaný, ale když se do něj zažerete, chápete návaznosti a důvody, proč to právě tak Styron píše.
V červnu 1947 se v penziónu Růžový palác setkávají Nathan, Sophie Zawistowska a
Stingo (W. Styron).
Stingo přijíždí do New Yorku, aby napsal svůj první román.
Seznámí se se Sophií a Nathanem, kteří jsou milenci. Sophie postupně začne Stingovi vyprávět svůj příběh:
Vyrůstala v Krakově. Její otec byl univerzitní profesor a matka klavíristka.
Sophie musela svému otci dělat sekretářku - uměla plynně polsky, německy a psát na stroji, takže do toho byla také vtažena, i když jí samotné židé nevadili.
Němci odvezli Sophiina otce i manžela do koncentračního tábora, kde je zastřelili.
Odstěhovala se s matkou a dvěmi dětmi do Varšavy.
Zde se seznámila s Josefem a jeho sestrou Wandou. Oba pracovali pro Zemskou armádu (ZA). Ta chránila židy a pomáhala jim.
Wanda přemlouvala Sophii, aby také vstoupila do ZA, ale ta ze strachu odmítla. Jednou, když vezla Sophie maso z venkova své nemocné matce, zatklo ji gestapo. Měla smůlu, protože v té době byl zátah na Za a ve vězení se octla i Wanda a Sophiiny děti.
Všichni byli odesláni do koncentračního tábora Osvětim. Protože jsou zravna do provozu uvedeny velké spalovací pece (Brzezinka), jsou všichni židé bez selekce posláni na smrt a někteří nežidé taky. Při selekci donutil opilý velitel Sophii, aby si vybrala jedno ze svých dětí - druhé poslal do plynu.
Jedna velitelka zjistila, že umí sophie německy a psát na stroji. Tak se dostala do domku velitele tábora - Rudolfa Hoesse - jako sekretářka. Sophie u sebe měla schovaný dekret, který napsal její otec a snažila se Hoesse přesvědčit, že je na straně Reichu.
Byla připravena ho i svést. Chtěla takto zajistit svému synovi, aby se dostal do programu, který poněmčoval děti.
Po skončení války je Sophie nějaký čas v táboře pro lidi, kteří nemají kam jít a pak se vydá hledat nový život do Ameriky
Snaží se naučit anglicky a tak hodně čte.
V knihovně se seznámí s Nathanem, který se o ní postará. Zamilují se do sebe. On tvrdí jí, že je významný biolog, ale je obyčejný knihovník, který všechny své vědomosti vyčetl.
Jednou se strašně pohádají - Nathan je schizofrenik a nadává Sophii - Nathan ji vyhodí a sám se také odstěhuje.
Stingo vezme Sophii a veze ji domů na jih. Už jsou skoro tam, když se spolu vyspí a když se stngo vzbudí, je Sophie pryč. Odjela zpět do New Yorku za Nathanem. Stingo jede za ní, ale už je pozdě. Nathan se Sophii se otrávili kyanidem sodným (ten se používal v Osvětimi v plynových komorách).


-->> Dokonalost! Nevím, co by se dalo knize vytknout...možná zdlouhavější psaní, ale to jsem si už u takovýchto knížek zvykla. Každopádně mé dík patří Williamu Styronovi! Musel to být skvělý člověk, stejně jako byl úžasný spisovatel. Popsat prostředí, pocity lidí v koncetračních táborech a šílenou životní volbu Sophie - rozhodnout se pro jedno ze svých dětí!! Absolutně nepochopitelné.. Musela to být silná žena, každopádně v té době, museli být všichni silní, aby přežili. Konec jsem probrečela...nejdříve ono rozhodnutí Sophie, poté smrt její a Nathanovi (i když tomu hajzlovi jsem to možná i přála!!)

Hodnocení: 9/10 hvězdiček
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mardom mardom | Web | 11. června 2009 v 0:13 | Reagovat

Tahle kniha se i mně hluboko vryla do paměti, ale i tak děkuji za osvěžení drobných informací. Právem ji řadím mezi to nejlepší, co jsem kdy četla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama