Film - Casablanca

3. dubna 2009 v 18:49 | Nika* |  °knihy,filmy,kultura.°
Popis filmu

Film natočený v roce 1942 vás vtáhne do děje především jeho, na tu dobu, skvělým zpracováním. Pak také samotný smysl a význam filmu zaujme. Příběh se odehrává za doby 2. světové války a popisuje život Ricka - američana, který v Casablance rozjíždí noční podnik. Chodí se sem například pro víza, falešné pasy anebo jen klasicky kvůli hazardu.

Počátek filmu nás nejprve zavede k hlavnímu motivu příběhu - kurýři s dopisy sloužící jako víza jsou přepadeni a dopisy ukradeny. Začíná vyšetřování a honba za pachatelem.

Zbytek filmu se vesměs odehrává právě v Rickově klubu.

Jednou do Rickova podniku zavítá bojovník proti fašismu Victor se svou krásnou přítelkyní Ilsou. Chtějí dostat vízum a co nejdříve odcestovat do Ameriky. Rick v Ilse pozná svou dávnou přítelkyni a lásku. Spolu kdysi prožili románek v Paříži. Bohužel pak Ilsa nečekaně a beze slova odcestovala. Rick se chová odměřeně, dokud nezjistí, co Ilsu vedlo k útěku z Paříže. Dají se spolu dohromady a plánují společný útěk.

Viktor po čase zjistí, že víza má Rick, snaží se mu zaplatit, aby víza dostal, ale neúspěšně. Nakonec se o to pokouší i Ilsa s revolverem v ruce, ale též neuspěje.
Viktor je zatčen za ilegální schůzy. Rick navrhuje majorovi, který nařídil zatčení dohodu. Pomůže jim usvětčit Viktora, pokud bude moci on s Ilsou opustit zemi.

K večeru dojde v Rickově baru k setkání Ricka s Ilsou a Lászlem. Když chce Rick Lászlovi předat víza, je László zatčen Renaultem. Rickův návrh však byl pouze trikem: Rick ohrožuje Renaulta zbraní. Všichni jedou na letiště. Zde trvá Rick na tom, aby Ilsa odjela s Lászlem. Ilsa zprvu váhá, pak nastoupí s Viktorem do letadla. Na letiště přijíždí major Strasser a když chce o odletu informovat kontrolní věž, je Rickem zastřelen. Major Renault se přidá na Rickovu stranu, doporučí mu, aby odjel ze země.

Film končí Rickovými slovy: "Louisi, myslím, že tohle je začátek krásného přátelství."

Hodnocení: 8/10
--> Nikdy bych neřekla, že se mi film z této doby a tak starý film vůbec, bude líbit. Viděla jsem ho na hodině anglického jazyka. Zpočátku jsem si říkala, jaká blbost to bude, ale mile mě překvapil. Nejdříve jsem moc nerozuměla, protože jsme to měli celé v angličtině (proto části děje jsou vypůjčeny z wikipedia.org), ale poté jsem se do toho dostala a bylo to super.
Ve filmu se protíná láska, odhodlání, chtíč, odpuštění, cynismus, odstup a to celé je ještě prosoleno špetkou humoru(krásného, čistého a vtipného humoru - mimochodem). Tento film určitě doporučuji. Jedinou chybičkou, za kterou vlastně ty dva body strhávám byl ten cizí jazyk, kdybych to v češtině měla, deset bodů je jistých...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 S_MOUK *** S_MOUK *** | Web | 3. dubna 2009 v 18:59 | Reagovat

Nechceš spřáátelit..?

2 Jeremy Jeremy | Web | 7. dubna 2009 v 20:32 | Reagovat

Film Casablanca jsem viděl a je to hodně povedený snímek. A na svou dobu velmi pokrokový. Kromě toho snímek získal celkem 3 Oskary (režie, scénář, kamera), což o něčem také svědčí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama