Kniha: Ondřej Neff - Tma

21. března 2009 v 17:56 | Nika* |  °knihy,filmy,kultura.°
Popis knihy a hodnocení

(zdroj:eldar.cz)

Kniha Tma pojednává o imaginárním, utopickém světě, ve kterém neexistuje elektřina. Nebo vlastně o našem světě, kde jednoho dne přestane elektřina "fungovat". A nejen ona. Vše, co se týká baterií, elektriky, akumulátorů, motorů, prostě všeho, co má v sobě třeba jen špetku elektronů. Co všechno se stane, když v životech lidí chybí elektřina? V následujících řádkách se o tom dozvíte o krapet více, ALE i přesto doporučuji tuto knihu si vlastnoočně přečíst.

Na začátku se postupně seznámíme se čtyřmi hlavními hrdiny knihy. Honzou Krylem, Markétou, postiženou holčičkou Katkou a jejím otcem Jindrou Hřivnáčem. Všichni tito lidé jsou naprosto odlišní, ale v jednou se shodnou - žijí svůj vlatní, osobitý a zaběhnutý způsob. Bohužel jen do pátku 17. dubna 1998 do 15 hodin 16 minut a 22 sekund. A právě v tento čas se elektřina po celém světě zastavila. A od této chvíle začínala nová historia lidstva.

Ve výše uvedeném čase se po celém světě zastavila elektřina. Přestaly fungovat motory, baterie, akumulátory. Lidé se pochopitelně mysleli, že se jedná jen o dočasný výpadek proudu. První komu, to v knize došlo byl Honza Kryl. Bylo mu divné, když přestaly svítit světla na kole, přestaly mu jít hodinky, jezdit auta. Ale nedokázal si to prozatím nijak vysvětlit.

Nejhůře na tom v první chvíli byly letadla, tramvaje a metra. Letadla, kterým bez varování vypadl motor se zřídily k zemi a umřely tisíce, tisíce lidí. Tramvaje, které jeli po rovné ploše pomalu dojeli a zastavily. Bohužel ty, které stížděli po prudkých kopcích pochopitelně zastavit nedokázali. Obvykle vletěli do nepojízdných aut. Mrtví se počítali na tisíce, a to jen v České republice. Metra zastavila v tunelech. Lidé se uvnitř ocitli v naprosté tmě. Nechápali a začali šílet. Šlapali po sobě, utíkali tunelama a když nějaký ubožák spadl, neměl už šanci na přežití. Svět se doslova zbláznil.

Na druhé straně je vláda, která to všechno vidí formálníma očima. Začíná jednat. Posílat pro posily cyklisty na kolech a ti musejí informovat a být spojenceme mezi vzdálenými body.

Jistě vás napadne, jak asi děj mohl pokračovat. Představte si to. Představte si dnešní lidi. Jejich charaktery. Co udělají, když přestane svět fungovat? Samozřejmě, začínají rabovat obchody, zabíjet, okrádat, znásilňovat bezmocné, krást mrtvým. Příběh nám pak popisuje drsné "podsvětí" Prahy a ostatních měst. Všude leží haldy mrtvol, okolo kterých běhají ti nejnechutnější ubožáci a okrádají mrtvá těla bez špetky soucitu. Obyčejné ulice se mění v mučírny a drsný svět, od kterého se ti normální lidé drží dál. Samozřejmě začínají docházet zásoby jídla. Jenomže hajzlové už si obchody zabraly a když se naskytne někdo, kdo by rád něco k jídlu, zabijí ho.

Smět se během dne změní v desívý horor ve kterém se obyčejní lidé stávají krutými vrahy, jen aby byli shopni přežít. Honza Kryl, jako jeden z mála se drží a vyráží do Krásné Lípy, hledat Markétu, svou přítelkyni. Během cesty potkává Katku, která utekla z domova. Jedou tedy spolu.

Poté je skok o tři roky později.

Život dostal určitý řád. Ne dobrý, ale dostal. Lidé žijí, tak nějak jak dokáží. Honza se stará o Katku. Po nějaké době se k němu dostává Markéta. Poté unesou Katku. Honza s Markétou se vydávají do Prahy, nalézt ji. Honza je vzat Hřivnáčem jako rukojmí. Markétu přesvědčuje vláda, aby přesvědčila Honzu, že musí zabít Katku. Ona je hlavní manipulátor. Nikdo tomu nedokáže uvěřit.

Vše se vysvětlí na konci. Určité Bytosti z jiného světa se spojili s dětmi postiženými Dawnovým syndromem a pomocí nich vykonali tuto drsnou věc. Nevím přesně, zda tím chtěli zjisti jak se lidstvo zachová, nebo proč to vlastně udělali. Vím jen, že jsme sklamali...


Hodnocení: 7/10

---->> Ráda bych řekla, že jsem knihu přečetla jedním dechem. Docela ráda bych to tak i udělala. Ale! Musím říct, že je to celkem zdlouhavé. Nebo možné na mě moc dlouhé. (proto jsem také ten konec recenze trošku zkrátila) Když pominu ono zdlouhavé čtení, musím říct, že kniha mě dostala. Miluju tyto napínavé a šokující příběhy, u kterých čekáte a tak nějak už víte jak to dopadne, ale nakonec to dopane úplně jinak, než jste si představovali. Tma je podle mého názoru svěle napsaný román a protože jsem jiný s podobným námětem nečetla, tak i s neobvyklým námětem.
Kniha mě dostala už jen českým prostředím. Pak také tím, že tam vystupovali vládní zaměstnanci. Jak prezident Havel, tak Klaus, Zeman a ostatní. Je skvělé, když si můžete přečíst, jak to vidí normální lidé a jak to vidí vedení republiky.
Kniha také poukazuje na to, jaký jsme. Jaký jsou lidé na světě. V tak těžké situaci, se dokážeme zachovat jak ti největší ubožáci a sklameme. Dokážeme jenom krást a vraždit, pro své vlastní dobro a na okolí nepohlížíme. A nebo pohlížíme zvrchu jak nějací králové. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl jsem tu...

Klik!

Komentáře

1 baruuuska baruuuska | Web | 21. března 2009 v 21:26 | Reagovat

Wow, podle recenze to vypadá fakt na zajímavou knížku..že bych se po ní koukla v knihovně?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama