Knihy: Charles Dickens - Oliver Twist

22. března 2009 v 20:05 | Nika* |  °knihy,filmy,kultura.°
Popis a hodnocení knihy

Oliver Twist přišel na svět jako sirotek, jeho matka při porodu ve špitále zemře a jméno mu přidělí obec.

Do svých deseti let žije v útulku pro sirotky kde je neustále týrán hladem a bitím. Obecní serbus Pan Bumble ho prodá jako pomocníka pohřebníka. V této pasáži jsou popisovány traumatizující zážitky kdy malý chlapec musí spát mezi rakvemi a je týrán starším učedníkem.

Oliver se rozhodne utéct a vydá se pěšky do Londýna. Cestou se v jedné vesnici seznámí s Ferinou Lišákem, který se ho ujme a v Londýně zavede mezi zlodějský cech. Několik dní pobývá zavřený u žida Fagina, který se ho hodlá ujmout a zasvětit do řemesla. Nic netušící Oliver se vydá s dalšími mladými Faginovými kumpány do města. Kde přihlíží jak okrádají postaršího pána o hedvábný kapesník. Oliver je chycen, ale jeho vina není dokázána. Muž , který byl okraden se ho ujme, protože na muže velice zapůsobí a je mu velice blízký a povědomý. Oliver je velice zubožený a tak několik týdnů proleží v domě pana Brownlowa kde se o něj stará chůva.

Když se zotaví tak ho pan Bronwlow pustí do města zaplatit účet za knihy. Před obchodem si ho všimne Nancy pomocnice Fagina a zavleče ho opět k židovi. Fagin ho pronajme svému příteli Sikesovi a ten ho přinutí se vloupat do domu za městem. Při loupeži je postřelen, Sikes ho nechá na místě činu. Ráno po loupeži se chlapec probere a doplazí se ke dveřím onoho domu kde se ho ujme paní Maylieová a její adoptovaná dcera Róza.

Mezitím umírá porodní bába co rodila Olivera a těsně před smrtí paní serbusové předá přívěšek s Oliverovým pravým jménem. Zároveň do špitálu přijíždí pan Monks, nevlastní bratr Olivera a přívěšek kupuje, aby ho zničil. Nancy se o tom dozvěděla, zželelo se jí Olivera a jde do hotelu kde to poví slečně Róze. Oliver se dostane opět k panu Brownlowi a společne s paní Maylieovou a slečnou Rózou se radí jak dostat Monkse. Nancy ho udá a za to je Sikesem zabita.

Zde je ukázáno jak se Sikes těžce vyrovnává s brutální vraždou které se dopustil. Pan Brownlow vypátrá Monkse a Oliver se dozvídá svoji celou historii. Jeho otec se oženil s ženou s kterou měl syna Edwarda-Monkse. Jeho žena ho nenáviděla a tak se přestěhoval na venkov kde se zamiloval do Agnes Flemingové se kterou se nikdy neoženil, ale splodily syna Olivera.
Otec se ho nedočkal zemřel a odkázal mu polovinu svého majetku druhá připadla Edwardovi. Monks se chtěl dostat k celému majetkua proto chtěl zničit veškeré důkazy o Oliverově identitě, ale nakonec vše přiznává a Fagin pan Sikes a jeho banda končí na popravišti.

Hodnocení: 5/10

--->> Dlouho jsem se rozmýšlela zda tuto knihu vzít či nevzít do ruky. Nakonec zvědavost zvítězila a já ji otevřela. Zpočátku se mi to velice líbilo. Byly chvíle, kdy jsem si říkala - tenhle odstavec by tu být vůbec nemusel - apod. Četla jsem a četla, až jsem se dostala někam za polovinu. Už jsem to četla fakt jenom proto, že jsem musela a ne pro zabavu. A to já nechci. Knížky jsou pro zábavu, která nesmí přerůst v povinnost, ale pouze povinnost plnit. Tak jsem knihu odložila.
Jinak Dickens píše pěkné knížky. Začetla jsem se Pickwikova klubu, trošičku se mi líbil i David Copperfield.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Byl jsem tu...

Klik!

Komentáře

1 baruuuska baruuuska | Web | 22. března 2009 v 21:11 | Reagovat

Tak toto mě moc nebavilo..Dickens píše moc zdlouhavě..

2 Arty Arty | Web | 23. března 2009 v 14:33 | Reagovat

Ten námět je strašně zajímavej...ale vůbec se mi nelíbilo jak je to napsaný. Asi bych tomu dala taky 5/10.

3 Jenn Jenn | Web | 23. března 2009 v 17:24 | Reagovat

Já to měla za povinnou četbu (vlastně ještě stále mám) a skončila nastraně 63.. Nuda, nuda a jedna veliká nuda. Pro mě alespon:) Já tohle moc ráda nemám..

4 wmagiiai wmagiiai | E-mail | Web | 11. června 2009 v 18:37 | Reagovat

1Y8iRU  <a href="http://bbufzeaeegmu.com/">bbufzeaeegmu</a>, [url=http://nzlbyztwtawd.com/]nzlbyztwtawd[/url], [link=http://fxlwjxpsoypb.com/]fxlwjxpsoypb[/link], http://dzhhelkhiyba.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama