Muzikál - Excalibur

20. února 2009 v 23:10 | Verru |  °knihy,filmy,kultura.°
Tak dneska jsem byla na dalším muzikále. Šíleně, ale opravu šíleně jsem se těšila. Bohužel se mi to vymstilo...Nedopadlo to zrovna tak, jak bych si představovala...Do divadla Ta Fantastika (kde jsem mimochodem byla úplně poprvé a docela mě to sklamalo) jsme já, sestřička a rodiče, dorazily asi dvacet minut před začátkem představení. Už od vstupu se dalo zahlédnout malinké divadlo. Na celkem rozsáhlé podium má miniaturní publikum - asi 15 řad po 18-20 místech. Židle jsou poněkud zastaralé, rozvyklané a stejně tak i všeobecný vzhled divadla nikterak nezaujme. Velmi se to rozcházelo s mými původními představami. Je to jedno z nejdražších divadel a vůbec, když o něm Lucka Bílá všude mluví, tak člověk předpokládá, že bude mít i tomu vyrovnaný vzhled. Jinak jsme nechytili skoro žádný pořádný obsazení. Já tedy na toto moc nepohlížím, zajímá mě především děj a zpracování, ale doufala jsem, že alespoň něco...No každopádně jsem měla tu možnost shlédnout skvělé tělo Vaška Bárty (bývalého přítele Lucky Bílý)...

Děj: Prvními obyvateli světe, v němž se odehrává děj Excaliburu jsou kouzelník Merlin a kouzelnice Morgana. S lidmi, kteří se rodí do právě stvořeného světa, se pak objevují nejen první slova, ale i odvěká otázka dějin: "Jsou lidé dobří nebo zlí?"

Merlin touží po šťastném lidstvu. K uskutečnění jeho snu má lidem pomoci právě slavný meč EXCALIBUR, který dává "králi nad králi" moc, jež má prosadit dobrý mezi lidmi. Zlomyslná Morgana ale tvrdí, že zlo je silnější a zvítězí.

Prvnímu Merlin svěří meč králi Utherovi, ale ten slib nedodrží a zatouží po ženě svého soka, krále Cornwella - po Ingrain. A tak vypuká konflikt. Merlin rozhodne, že z hříchu ze zrodí nový spravedlivý král: Artuš. Ten vytáhne meč, zasazený Merlinem, z kamene.

Při korunovaci se objeví Artušova vysněná žena - Ginevra. Vezmou se, ale Morgana stále čeká na svou příležitost. Artuš schromáždí rytíže kolem kulatého stolu. Mezi nimi je i Lancelot. Také jeho okouzlí Ginevra a Morgana toho využije. Vymyslí si pomluvu. Napovídá to Vortingerovi a ten ji vysloví a probudí tak zlo. Artuš ale nemůže soupeřit s Voltingerem o Ginevru, vyzve tedy rytíře, aby hájily její čest. Nikdo se však k boji nemá, málokdo jí věří. Nakonec se toho chopí Lancelot a Vortingera porazí. Nezbaví však Artuše pochybností a tak odchází z Kamelotu. Morgana využije slabosti Artuše a pomiluje se sním. Splodí spolu dítě - syna Mordreda.

Ginevra se loučí s Lancelotem, oba ale podlehnou a Artuše zradí. Artuše nakonec milence i sebe zabíjí.
Když stáda stydla na rozhraní věků
Hanrahá
Ta rouna prahla po člověku
Hanrahá
A z kupodivných povídaček vymýšlel se čas
Tam můžeš jen dosnít
Tam neplatí tvůj pas

Když králům tály svíce na rozhraní věků
Hanrahá
Ta roucha třísněna jsou ozvěnami skřeků
Hanrahá
A z láskomoren do ticha se pyšně plíží děs
Už nevrátíš se domů...
Nevrátíš se dnes

Je to jen tyátr, tak nevěš hlavu, dítě
Hanrahá
Anděl čeká v noci
Anděl čeká skrytě
Hanrahá

písnička z Excaliburu - Jan Sahara Hedl


Morgana je šťastná, zatímco Merlin je smutný. Svět se řítí k záhubě. Přemlouvá Merlina, aby vrátil sám. Ten nesouhlasí, tak se toho chopí sama. Znovu jsme u milenců - Ginevry a Lancelota. Artuš ovládá svůj hněv, ale Ginevru posílá do kláštera a Lincelota vyžene. Artuš se zkolen svým smutkem, zatíná meč do kamene a nechává se zaplavit svým smutkem. Rytíři se snaží Artušovi pomoct a tak se vydávají hledat svatý grál, bohužel však do jednoho zahynou. Zemi ovládá Mordred, pomocí Morgany čeká na příležitost, aby se zmocnil koruny a meče.

Nakonec Ginevra umírá. Artuš sedí u její postele a nachází ztracený klid. Nadchází poslední zápas - mezi Artušem a Mordredem. Objeví se Lancelot, aby bojoval, ale umírá rukama Mordreda a ten vyzívá Artuše. Nakonec se usmrtí navzájem.

Dobro sice vítězí, ale na úkor lidských životů...

Obsazení (základní):
Artuš: Kamil Stříhavka, Jan Toužimský
Lancelot: Roman Říčař, Viktor Dyk, Alan Bastian
Ginevra: Iva Marešová
Merlin: Martin Pošta, Vladimír Marek
Morgana: Lucie Bílá, Lucie Vondráčková, Michaela Zemánková
Mordred: Vilém Čok, Radim Schwab
Vortinger: Jan Zadražil, Václav Noid Bárta, Marcel Jakubovie
--> barevně zvýrazněné - takové obsazení jsem měla já <--

Hodnocení: *** (z pěti možných)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama