Kniha: Radek John - Memento

1. ledna 2009 v 21:08 | Weroniq |  °knihy,filmy,kultura.°
Kniha Memento - podrobný popis knihy

Memento je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď - nikoliv jako příběh "o nich", ale jako "jejich" příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, pro něž se stává fetování hlavním či spíše jediným smyslem života, kteří se sesouvají na šikmé ploše sebezničující vášně k naprosté zkáze. V Mementu nečteme poučení, varování, výstrahy, ale pronikáme do lidských osudů, bytostně cítíme, jak málo stačí, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření. Pro autorův obraz je příznačné, že vznikl takřka před dvaceti lety, kdy u nás problémy s drogovou závislostí teprve začínaly. Tehdy šlo o dílo varovné, dnes, bohužel, je tomu jinak. Síla románu tím neztratila na účinnosti, právě naopak.Kniha přináší skutečný příběh mladého narkomana - jména lidí jsou však změněná. Děj se odehrává na přelomu 70. a 80. let v Praze. Je o životě Michala Otavy, jenž se dostává do různých kliček a to jen kvůli droze, která jej ovládá.


Tak tedy definitivně. Konec! Tak takhle začíná Memento. Michal Otava, mladý student gymnázia, se v šestnácti letech dostane do party lidí, kteří experimentují s různými návykovými látkami. Parta se skládá z šesti postav (Richard, Michal, Honza, Petr, Dáša a Eva), které v knize hrají podstatnou roli. Utíkal sem před svým přísným otcem. Zde se také setkal se svou životní láskou Evou. Problémy s rodiči vyvrcholily náhlým útěkem z domova. Ukončil studium na škole a vrhl se do opravdového života narkomana. Ve dvaceti letech Michal odchází na vojnu. Zde dva roky abstinuje. Osudným okamžikem se mu stane likvidace morfinu nařízená velitelem. Michal nedokázal odolat a morfin ukryl a později ho propašoval domů. Po návratu z vojny se přestěhoval k Evě. Eva, která též později nezvládala své zaměstnání v nemocnici, a Michal žili stereotypně den za dnem: shánění drogy, její následná aplikace, uvolnění, silná únava a později začínající abstinenční syndrom. Nemají chvíli klidu. Pořád musí shánět drogy. Není čas na rodinu, na zájmy, droga jim bere úplně všechno, celý jejich život. Michalova matka se neustále snažila Michalovi pomoci. Nabízela, že mu vyhledá práci, která mu pomůže zbavit se fetování. Aby Michal matku umlčel, všechno jí odkýval, ale nedodržel. Po nějakou dobu zásoby z vojny vydržely. Poté došly prostředky na obstarání další drogy. Oba (Eva i Michal) už byli závislí a bez drog je pronásledovaly nesnesitelné absťáky při závislosti na morfinu. Neměli peníze, a proto se rozhodli k radikálnímu řešení - vykradli lékárnu. Tento čin se jim stal osudným. Na jedné "sešlosti" u Richarda doma se z nenadání objevila policie (tehdejší VB). Všechny účastníky odvezli na stanici. Zde se provalila vykradená lékárna. Po této události se Michal dostává na dva roky do vězení. Eva vyvázla pouze s podmínkou. Ve vězení nastalo těžké období. Michal se setkával s šikanou a dostal se do velkých dluhů u místního lichváře. Psychicky to tu nezvládal. Eva mu občas poslala nenápadně schovanou dávku (např. v pomerančích).
Mnohokrát po propuštění se ještě dostali do konfliktu s policií. Po skončení trestů se ale vždycky Michal s Evou vrátili k sobě a k drogám. Společně se nesčetněkrát snažili přestat, ale nikdy se jim to nepodařilo. Michal začal se svým kamarádem vyrábět pervitin - tehdejší novinku na drogové scéně, který se dá vyrobit z volně prodejných surovin a není na seznamu zakázaných látek. Eva náhle otěhotněla. To byla dostatečná záminka pro to, aby oba přestali fetovat. Jednoho dne se Michal vrátil z práce a našel Evu ležet v louži krve. Potratila. Když otěhotněla podruhé, byl Michal ve vězení. Zde strávil další dva roky. Je na tom psychicky čím dál tím hůř. Pořád si opakuje, že by měl skončit, ale nejde mu to. Po propuštění zjistil, že je Eva mrtvá. Byla to údajně sebevražda, ale Michal tušil, že Evu kvůli droze zavraždili vlastní kamarádi. Rozhodl se ji pomstít. Vymýšlí plán. S platností od 1. 1. 1985 byl na seznam omamných látek, na které se vztahuje zákaz výroby a přechovávání, připsán pervitin. Výroba, držení a šíření pervitinu jsou tedy postihovány stejně jako u jiných drog. I přes to vše jednoho dne uvařil silný pervitin (slangově zvaný perník), který měl vražedné účinky. A jak vlastně celá akce dopadla?
Kamarádi, kterým byla droga určena, Michala přelstili a nakonec se v nemocnici ocitl v kritickém stavu on sám. Dostal se z toho. Nyní se dostává do odvykací léčebny. Dne
9. 12. 1984, tři měsíce po svém propuštění z léčebny, byl Michal Otava nalezen vlastní matkou Marií Otavovou, která mu přinesla jídlo, ve stavu hlubokého bezvědomí. Ležel v jediné místnosti svého bytu na podlaze pod oknem. V prázdných plechovkách na stole a na zemi byly nalezeny nedopalky z cigaret. I z dalších stop, otisků prstů a bot bylo možné usuzovat, že zde předchozí večer pobýval větší počet osob, které v okamžiku Michalova bezvědomí opustily byt, aniž se obrátily na lékařskou pomoc. Michal Otava byl okamžitě převezen na resuscitační oddělení záchranné služby, kde se po třídenní terapii probral z bezvědomí. Nebylo však už možné obnovit všechny funkce mozku poškozeného nedostatkem kyslíku. Michal byl proto převezen do psychiatrické léčebny - pavilónu pro pacienty s trvalým poškozením mozku. Jen částečně chápe některé souvislosti. Musí být krmen, myt, ukládán na lůžko. Je natolik labilní, že na každý požadavek okolí reaguje pláčem, kvílením, neklidem. Jeho zdravotní stav nemá příznivou prognózu. Naděje, že se jeho potíže dále zlepší, je téměř nulová.

Z mladého muže, který vždy toužil po samostatnosti, se stala ubohá troska závislá na péči druhých. I ostatní členové party se postupně propracují k těžké závislosti na opiátech a jiných látkách.


---> Knížka se mi velmi líbila. Najdeme v ní poučení, lítost, sebeničení a ostatní prvky. Myslím, že se vám bude líbit.

Hodnocení: ***(z pěti možných hvězdiček)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama