Kniha: Jane Austenová - Pýcha a předsudek

1. ledna 2009 v 21:09 | Weroniq |  °knihy,filmy,kultura.°
Kniha Pýcha a předsudek - podrobný popis knihy
Kniha vypráví o sedmičlenné rodince Bennetových žijících na venkovském sídle v Anglii. Pan Bennet je moudrý člověk, ale v mládí udělal tu chybu, že se zamiloval do velmi hloupé ženy. A následky si nese. Dívá se na všechno s nadhledem a hloupost ostatních ho vždy pobaví. Jeho žena si dala za jediný svůj životní cíl provdat svých pět dcer, a tak když se v dohlednu objeví jakýkoli možný nápadník, paní Bennetová se kolem něj začne rozplývat a je zdvořilost sama. Její dvě nejstarší dcery Jane a Elizabeth radši zavírají oči, když vidí, jak se jejich matka dokonale ztrapňuje před celou společností. Jane je veselé děvče s velmi optimistickou a odpouštějící povahou. Když zahlídne u kohokoli chybu, snaží se ho omluvit. Elizabeth je mnohem realističtější a mrzí ji chování její rodiny. Její pohled na svět je demokratický, takže muži, kteří jí nabízejí ruku s pýchou na své hrudi u ní neuspějí. Její otec si jí váží nejvíce ze všech svých dcer a velmi si s ní rozumí. Další dcera se jmenuje Mary. Je to děvče stále zamyšlené, bloumající nad otázkami filozofie a ponořené do knih. Dění světa jde spíše kolem ní a ona se statečně drží ve svém idealistickém světě. Jen když vidí ve své blízkosti klavír, chce se předvést. Což s jejím nedobrým hlasem nebývá moc dobré. Nejmladší Kitty a Lydia se honí jen za důstojníky, kterých je zrovna v jejich vesničce víc než dost. Vzor mají ve své matce a od toho se odvíjí i jejich hloupé a trapné chování. Obě jsou velmi povrchní a nechávají si duševní krásu proplout mezi prsty. Což jim ale vůbec nevadí.

Sousední venkovské sídlo si koupí pan Bingley, a tak paní Bennetová spěchá a nabízí mu všechny své dcery. On se zamilovává do Jane, ale jeho přítel, strohý a pyšný pan Darcy, mu to vymlouvá, protože se mu zdá, že Jane ho nemiluje, a tak ho s pomocí Bingleyovo sestry dostanou zpět do Londýna a Jane i on se trápí pro nešťastnou lásku. Pan Darcy se ke všem chová povýšeně a stroze. Lízu zvysoka přehlíží, jelikož není ani dost hezká ani bohatá. A ke všemu její hrozná rodina. No, radši se od ní drží dál. Jenže ho udivuje, že ona jediná se z celé společnosti kolem něj netočí. Je tam nejbohatším mužem a na ní to nezabírá. Ač se tomu velmi brání, počne k ní cítit hluboký cit. Když si to sám přizná a přes velké roztrpčení nad tím se rozhodne, že Lízu požádá o ruku, počítá s tím, že nabídku rozhodně přijme.
Elizabeth ho však tvrdě vyvede z omylu, když mu vmete do tváře se svým "ne" ještě dvě velká obvinění. První spočívá v tom, že překazil velkou lásku její sestry s Bingleyem jen kvůli tomu, že nejsou zřejmě pro něj dost dobré. A druhé, mnohem závažnější, ho obviňuje z nelidského chování k jeho sluhovi, který byl velkým oblíbencem jeho otce. Líza však netuší, že drahý Wickham je hazardní hráč a tuto cestu si vybral sám. Jejich lásku rozdělí jen proto, že si myslí, že tím pomůže svému příteli, ale slova Lízy si vezme na srdce a po čase se z pyšného mladíka stává velmi moudrý a laskavý mladý muž.

Jane se zasnoubí s Bingleyem téměř součastně jako Líza s Darcym, ve kterém postupem času našla velké zalíbení. Matka se raduje a k její spokojenosti ji nechybí nic. Brzy zapomíná, že její šestnáctiletá Lydia utekla s Wickhamem a žila s ním nesezdána. Ona vidí jen svatbu, ke které ho donutili. Přijímá ho se vší "láskou". Otec to bere s velkou ironií a manželčině i Wickimhamově hlouposti se vesele směje. Je velmi šťasten, že jeho dvě moudré dcery dopadly dobře a zbytek už bere s humorem. Takže všichni jsou spokojeni, jen paní Bennetové zbývají ještě dvě dcery k provdání, ale to se svým "důvtipem" jistě hravě zvládne

----> Zase krásná knížka, ale s hrozně zdlouhavým dějem. Kolikrát jsem musela přeskočit stránku a stejně to vůbec nevadilo, protože se tam stejně nic nestalo.

Hodnocení : *** ( z pěti možných hvězdiček)

Edit: Pýcha a předsudek byl také natočen jako film podle právě této knižní předlohy. Film se mi líbil mnohem více. Pouštím si ho stále dokola. Dala bych mu plných pět hvězdiček.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliška Eliška | E-mail | Web | 16. srpna 2009 v 20:58 | Reagovat

Taky mám v tomto případě raději film, nežli knižní verzi... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama