Kniha: Ernest Hemingway - Stařec a moře

1. ledna 2009 v 20:29 | Weroniq |  °knihy,filmy,kultura.°
Kniha Stařec a moře - podrobný popis knihy

Děj novely se odehrává v kubánské vesničce poblíž Havany ve 40. letech 20. století. Starý rybář Santiago už 84 dní nemá při lovu štěstí. Dříve s ním jezdil na moře i chlapec Manolin, ale jeho otec mu to zakázal. Stařec žije sám, je chudý a tak se o něho chlapec stará, má ho rád a chtěl by s ním zase jezdit.
85. den se stařec vydává daleko na moře, cítí, že dnes bude mít štěstí. Po několika hodinách mu zabere veliká ryba - 2 dny a 2 noci s ní bojoval, až ji zcela vyčerpaný zdolal. Mezitím uvažoval o chlapci, jak by to bylo snažší, kdyby s ním na jeho loďce byl. Stařec hovoří nahlas sám se sebou a s rybou, má ji rád, ale je rozhodnut, že ji zabije. Celé ty dny je závislý na tom, co mu dá moře, musí si chytit malé rybky a sníst je syrové, aby měl alespoň nějakou potravu a dostatek síly na zdolání obrovské ryby. Ze souboje s rybou je velmi unaven, ale když ji zabije, je nesmírně šťasten. Přiváže ji k přídi lodi a vrací se domů. Na cestě zpátky je mnohokrát napaden žraloky. I přes velkou únavu, jich mnoho zabije ránou mezi oči. Ale žraloků stále přibývá, a tak je stařec nechá, aby mu ožírali rybu, a vrací se rychle domů. Z obrovské ryby mu ale zůstane jen kostra s hlavou a ocasem.
Zcela vyčerpaný Santiago připlouvá do přístavu ještě za tmy. Nechá loďku i s rybou v přístavu a jde do své chatrče. Druhý den ho najde chlapec, přinese mu teplou kávu a vypráví, jak se rybáři shromažďují okolo jeho úlovku a vyptávají se na zdraví starého rybáře.Všichni o něho měli strach a mrzí je, co se Santiagovi stalo.
Chlapec slíbí starci, že s ním (i přes nesouhlas rodičů) jezdit na moře bude.
Hlavní myšlenka novely je oslava věčné lidské aktivity a nezdolnosti, souboj člověka s přírodou. Stařec bojoval s rybou i přes vypětí sil, chtěl ji za každou cenu porazit, nechtěl ji dovolit, aby ho zničila. Podle něho ho mohla zničit, ale ne porazit.

---> Strašně zvláštně napsaná kniha. Bohužel mne nijak zvlášt nezaujala. Myslim, že jsem ji ani nedočetla do konce.

Hodnocení : * ( z pěti možných hvězdiček)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Loll-girll Loll-girll | Web | 1. ledna 2009 v 20:34 | Reagovat

Ahojki,u mě na blogu je:Bleskovka o.1,přihláška do sonb!!pls zapoj se díky papa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama